Mühendis KPSS Atama Puanları: Hangi İlde Kaç Puan?
Mühendis KPSS atama puanları: 985 kadro ilanı, 1.531 kontenjan, 61,01–100,00 taban puan. 81 ilin gerçek rakamları.
Mühendis kadrosunda 1.531 kontenjan açıldı: 81 il, 64 kurum; lisans (4 yıllık) düzeyinde ilan ediliyor.
Aşağıdaki rakamların tamamı ÖSYM'nin yayımladığı 2025/1, 2025/2, 2026/1 merkezi yerleştirme sonuçlarından. Uydurma tahmin yok; tablo neyi gösteriyorsa o.
Özet
- 985 kadro ilanı, toplam 1.531 kontenjan
- 81 il, 64 kurum
- Taban puanlar 61,01 – 100,00
- En düşük: 61,01 (Zonguldak, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü, 2025/1)
- En yüksek: 100,00 (Ankara, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 2025/1)
64 farklı kurum bu unvanda kadro açtı. En çok açanlar: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (292 kontenjan), Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü (158 kontenjan), Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü (138 kontenjan). Kadro birden fazla öğrenim düzeyinde açılıyor — aşağıda ayrı ayrı verdim, çünkü düzeylerin taban puanları birbirinin yerine kullanılamaz.
Öğrenim düzeyine göre
| Öğrenim düzeyi | Kadro ilanı | Kontenjan | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|---|---|
| Lisans (4 yıllık) | 985 | 1.531 | 61,01 | 100,00 |
Hangi ilde kaç puan? (Mühendis)
Aramaların çoğu "Mühendis atama puanı kaç" biçiminde geliyor ama tek bir cevabı yok: aynı unvan, aynı dönemde illere göre onlarca puan oynuyor.
| İl | Kadro ilanı | Kontenjan | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|---|---|
| Ankara | 191 | 371 | 72,62 | 100,00 |
| İstanbul | 50 | 105 | 77,12 | 97,65 |
| Zonguldak | 29 | 102 | 61,01 | 89,22 |
| Erzurum | 27 | 38 | 74,73 | 92,64 |
| Şanlıurfa | 21 | 37 | 76,41 | 90,09 |
| Kahramanmaraş | 23 | 36 | 79,22 | 91,40 |
| Sivas | 25 | 34 | 78,60 | 94,09 |
| Artvin | 20 | 33 | 82,48 | 88,69 |
| Eskişehir | 21 | 30 | 74,94 | 91,69 |
| Kütahya | 13 | 30 | 75,71 | 92,20 |
| Adıyaman | 14 | 27 | 79,10 | 89,05 |
| Adana | 19 | 26 | 78,73 | 92,87 |
| Konya | 22 | 24 | 76,64 | 93,16 |
| Kars | 15 | 24 | 73,34 | 92,42 |
| Tekirdağ | 19 | 23 | 75,70 | 91,61 |
| Balıkesir | 17 | 21 | 70,78 | 92,07 |
| Muş | 14 | 20 | 73,45 | 90,89 |
| Diyarbakır | 9 | 20 | 82,81 | 94,51 |
| Kayseri | 16 | 19 | 78,09 | 95,01 |
| Elazığ | 14 | 18 | 74,93 | 94,50 |
Tablo ilk 20 ili gösteriyor; toplam 81 ilde kadro açıldı.
En düşük puanla kapanan kadrolar
| İl | Kurum | Düzey | Dönem | Kontenjan | Taban puan |
|---|---|---|---|---|---|
| Zonguldak | Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/1 | 1 | 61,01 |
| Balıkesir | Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/1 | 1 | 70,78 |
| Zonguldak | Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2026/1 | 26 | 71,59 |
| Hakkari | Meteoroloji Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2026/1 | 1 | 72,61 |
| Ankara | Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/2 | 1 | 72,62 |
| Şırnak | Meteoroloji Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2026/1 | 1 | 72,76 |
En yüksek puanla kapanan kadrolar
| İl | Kurum | Düzey | Dönem | Kontenjan | Taban puan |
|---|---|---|---|---|---|
| Ankara | Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/1 | 1 | 100,00 |
| İstanbul | Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/1 | 1 | 97,65 |
| Ankara | Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/2 | 2 | 96,05 |
| Samsun | Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/2 | 1 | 96,00 |
| Ankara | Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/2 | 2 | 95,51 |
| Ankara | Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü | lisans (4 yıllık) | 2025/1 | 1 | 95,42 |
Aradaki fark 38,99 puan — aynı unvan, farklı illerde, farklı kurumlarda. Tercih listesini kurarken bakılması gereken sayı tek bir ortalama değil, işte bu aralık.
Dönem dönem: 2025/1 – 2026/1 arasında ne değişti?
| Dönem | Kadro ilanı | Kontenjan | Boş kalan | Medyan taban | En düşük |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025/1 | 284 | 425 | 0 | 87,59 | 61,01 |
| 2025/2 | 513 | 775 | 0 | 85,52 | 72,62 |
| 2026/1 | 188 | 331 | 0 | 85,04 | 71,59 |
Mühendis unvanında medyan taban puan 2025/1 ile 2026/1 arasında −2,55 puan değişti. Kıyas noktası: veri setinin tamamında aynı iki dönem arasındaki değişim −4,67 puan — 2025/1'de toplam 2.655 kontenjan açılmışken 2026/1'de bu sayı 2.082 oldu. Bu unvan genel eğilimle aynı yönde hareket etti. Tek bir dönemin rakamına bakıp hedef koymak bu yüzden riskli; dönemlerin ikisine de bakıp aradaki yönü görmek gerekiyor.
Hangi kurumlar açtı?
| Kurum | Kadro ilanı | Kontenjan | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|---|---|
| Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı | 208 | 292 | 73,33 | 95,28 |
| Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü | 92 | 158 | 82,48 | 95,25 |
| Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü | 81 | 138 | 81,31 | 95,23 |
| Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı | 88 | 134 | 81,11 | 91,80 |
| Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü | 83 | 128 | 74,73 | 92,64 |
| Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü | 23 | 96 | 61,01 | 88,71 |
| Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü | 67 | 92 | 80,99 | 94,09 |
| Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı | 42 | 73 | 74,47 | 93,78 |
| Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü | 47 | 71 | 70,78 | 93,24 |
| Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü | 44 | 53 | 79,69 | 92,13 |
| Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü | 20 | 31 | 81,04 | 91,53 |
| Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü | 22 | 23 | 82,47 | 92,20 |
Sonraki adım
Bu yazıdaki tablolar özet. Mühendis unvanının 985 kaydının tamamını dönem, il ve kurum filtresiyle görmek için: Mühendis atama puanları tablosu.
Peki senin puanın bu bandın neresinde?
1. Puanını bilmiyorsan netlerinden çıkar: KPSS puan hesaplama. Ön lisans mezunuysan P93 hesaplayıcısı, lise mezunuysan P94 hesaplayıcısı ayrı sayfalarda.
2. Puanın bu unvanın en düşük tabanının üstündeyse yukarıdaki il tablosuna dön ve hangi illerin bandına girdiğine bak. Aynı unvan illere göre onlarca puan oynuyor; puanın bir ile yetmiyorsa başka bir ile yetiyor olabilir.
3. Altındaysa ya bandı daha aşağıda olan unvanlara bakacaksın — unvan unvan atama puanları — ya da eksik netini kapatacaksın.
Eksik net en hızlı nereden kapanır?
Genel kültürün 60 sorusunun 45'i tarih ve coğrafyadan geliyor: tarih 27, coğrafya 18. Kalan 15 soru vatandaşlık (9) ve güncel bilgiler (6). Yani genel kültürde net arıyorsan bakacağın yer belli, ve bu iki ders ezber değil — mekanizması oturunca net geliyor.
Genel yetenek tarafında Türkçe 30, matematik 30. Türkçenin en büyük başlığı paragraf: tek başına 8–10 soru. Paragraf ezber değil teknik — matematiğin tamamını hedeflemekten daha hızlı getirisi var.
Ders sayfaları: Tarih · Coğrafya · Vatandaşlık · Türkçe · Matematik · Güncel Bilgiler
Tahmin etmeyi bırak, ölç
Eksiğinin hangi konuda olduğunu tahminle bilemezsin. Her gün yeni 30 soruluk yarışma açılıyor: 40 dakika sürüyor ve bittiğinde hangi konuda kaç doğru yaptığını konu konu gösteriyor. Üyelik gerekmiyor, ücretsiz.
- Bu unvanın ne iş yaptığı ve benzerleri: kadro unvanları sözlüğü
- Aynı unvan illerde neden farklı kapanıyor: il il atama puanları
- Bütün kadroları filtrele: KPSS atama puanları
- Sınav ve sonuç tarihleri: KPSS sınav takvimi
- Hedef ilinin bütün kadroları: Ankara · İstanbul · Zonguldak · Erzurum
Rakamlar geçmiş dönem yerleştirme sonuçlarıdır, gelecek dönem için garanti değildir. Bir kadroya hangi bölüm mezunlarının başvurabileceği ve diğer şartlar için bağlayıcı kaynak ÖSYM tercih kılavuzudur.
İlgili yazılar
İcra Memuru KPSS Atama Puanları: Hangi İlde Kaç Puan?
27 Eylül 2026 · 6 dk
VHKİ (Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni) KPSS Atama Puanları: Hangi İlde Kaç Puan?
27 Eylül 2026 · 7 dk
Ambar Memuru KPSS Atama Puanları: Hangi İlde Kaç Puan?
22 Ekim 2026 · 6 dk
Apron Memuru KPSS Atama Puanları: Hangi İlde Kaç Puan?
27 Eylül 2026 · 6 dk
Aşçı KPSS Atama Puanları: Hangi İlde Kaç Puan?
22 Ekim 2026 · 6 dk
Avukat KPSS Atama Puanları: Hangi İlde Kaç Puan?
27 Eylül 2026 · 7 dk
